Prvé slovenské pneumatiky – Matador

Keď sa povie Matador, každý správny Slovák je v obraze. História značky Matador sa totiž na Slovensku píše už 110 rokov! A aj keď sa v súčasnosti už nejedná výlučne o našu národnú značku, pneumatiky Matador sa predsa len „narodili“ a „vyrástli“ na Slovensku. Čo všetko sa udialo za tých 110 rokov?

Jediný výrobca pneumatík v ČSR

Aj keď sa s touto značkou dnes automaticky spája mesto Púchov, robotnicispoločnosť vznikla a spočiatku aj fungovala v Bratislave, a to ako Matador – gumové a balatové závody Bratislava. S takýmto názvom bola zaevidovaná v registri firiem v roku 1905. Spočiatku sa tu pneumatiky nevyrábali. Hlavnou náplňou bola výroba gumových hadíc a remeňov. Výroba pneumatík sa rozbehla až v roku 1925 a do roku 1931 bol Matador jediným výrobcom moto pneu vo vtedajšej Československej republike. Keďže ku koncu 40.tych rokov už produkcia domácich výrobcov pneumatík nebola dostatočná, Matador sa rozhodol vybudovať nový závod v Púchove. Stalo sa tak v roku 1950.

Púchov a novodobé dejiny firmyzakladnykamen

Výroba pneumatík v Púchovskej továrni bola mimoriadne úspešná a od roku 1962 sa Matador dokonca stal monopolným výrobcom autoduší v ČSR. V roku 1968 sa tu začali vyrábať i radiálne nákladné plášte STEEL a neskôr i radiálne pneu na osobné automobily. Keďže sortiment výroby sa neustále rozširoval, opodstatnený bol vznik Výskumného ústavu gumárenského v roku 1987 v Púchove. Po privatizácii v roku 1993 sa pneumatiky z Púchova opäť začali vyrábať pod značkou Matador. Neskôr, v roku 1995 bol dokonca založený nový závod v ruskom Omsku a tiež v Dubnici nad Váhom pod názvom Matador Automotive, ktorý sa zameral na zákazkovú strojársku výrobu.môj obrázok

Ďalšou významnou zmenou bolo spojenie Matadoru s nemeckým veľkovýrobcom pneumatík Continental v roku 2007. Vznikla tak spoločnosť Continental Matador Rubber, ktorá naďalej vyrába pre slovenský, ale i zahraničný trh kvalitné a lacne pneu. Kvalitu a obľúbenosť týchto pneumatík dokazuje rozširovanie výrobných kapacít a tiež skladových a výrobných priestorov.

 

Zdroje: matador.sk, holding.matador-group.eu/sk/historia-spolocnosti/